Kombuçay Nedir?

 

KOMBUÇAYIN TARİHÇESİ

Kombuçay geçmişi  uzun yıllar öncesine dayanan, oldukça eski bir PROBİYOTİK içecektir. Tarihi kayıtlar incelendiğinde ilk olarak M.Ö 221 yılında Çin İmparatorluğunda Tsin Han zamanında karşımıza çıkmaktadır. tarihte uzun bir yol katetmiş insanlığın en eski içeceklerinden KOMBUÇAY ın hikayesini Üniversite araştırmaları da dahil olmak üzere bir çok kaynaktan araştırma imkanını bulabilirsiniz.

kısa bir  özetle :

Mantar çayının önce Çin Japonya ve Uzak Doğu ülkelerinde kullanıldığı,sonrasında ise ticari yollar ve 2.Dünya Savaşı nedeniyle Eski Sovyetler Birliği diye anılan bölgelerde,Avrupada ve Amerikada yayılıp kullanıldığı bilinmektedir.Hatta Japon savaşçıların enerji vermesi için yanlarında bu içeceği taşıdığına dair kayıtlara rastlanmıştır . 

 

Uzak Doğuda ve Kafkaslarda gündelik yaşam içerisinde kullanılan bu içecek elbette kısa sürede bilim dünyasının da dikkatini çekmeyi başarmıştır. 


Özellikle yoğun sanayi atığı içeren, kimyasal atıkların insan sağlığı için zararlı olabilecek seviyelere ulaştığı bazı  bölgelerde,toplumun sağlıklı ve dinç olması,yaşlarından çok daha genç görünümlü olmaları,  araştırmacıların gözünden kaçmamış,Yaşam koşulları ayrıntılı olarak  incelendiğinde ise ekonomik,kültürel,sosyal farklılıkları olmasına rağmen hepsinin ortak bir noktasının  Tea Kvass  isimli mantar çayı olduğu anlaşılmıştır . 

Kullanıldığı bölgelerde her derde dava olarak görülen bu geleneksel  içecek günümüzde halen popülerliğini korumaktadır .


Kombuçay fermantasyon yöntemi ile hazırlanan bir içecektir.Fermantasyon yani mayalanma işlemi aslında bizlere hiç de yabancı bir yönten değildir.Yoğurt,kefir,turşu,sirke,tarhana,peynir gibi evlerimizde kullanmaya alışık olduğumuz pek çok gıda aynı yöntemle üretilmektedir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için ne yapmalıyım ?
Ne tür gıda ve içecekler bağışıklık sistemini güçlendirir?
Metabolizmamı nasıl normal dengesinde tutabilirim?
Sindirim sistemi sorunlarımdan nasıl kurtula bilirim ?
Enerjik,sağlıklı bir yaşam için ihtiyacım olan şeyler neler?
Niçin bağırsaklarımıza ikinci beynimiz deniyor?
Bağırsaklarımızdaki bakteriler ne işe yarıyor ?
Faydalı bakteriler neden önemli ?
 

Daha pek çok sorunun cevabı elbette Probiyotiklerde….


IMG-20170907-WA0012.jpg (656 KB)

 

 

*Size daha ayrıntılı bilgi verebilmek isterdik.Ancak T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili yasa ve reklam yönetmelik kurallarında yapmış olduğu düzenlemeler neticesinde ENDİKASYON ve HASTALIK İSMİ belirterek, besin destek ürünleriyle ilgili tanıtım yapılamamaktadır.
 Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz sorularınızı,info@kombucay.com.tr den mail  olarak gönderebilirsiniz.


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.